The Samsung QE50LS03FAUXXU 50" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV is a stunning addition to any living space, seamlessly blending in with your decor when not in use thanks to its Art Mode feature.
Key Features:
  • 4K resolution for crisp, clear picture quality
  • The Frame design transforms the TV into a work of art when not in use
  • QLED technology delivers vibrant colors and deep contrasts
  • Art Mode allows you to display artwork, photos, or your own images when the TV is turned off
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
More Information
Is Soft Bundle No
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097166900
Colour 50"
Model Number QE50LS03FAUXXU
Product Dimensions 64.49cm x 112.41cm x 2.49cm
Height 64.49 cm
Colour Group Black
Product Range 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
Width 112.41 cm
Vesa Mount Size 200 x 200
Product Category Group CE
Colour Black
Product Type TV
Shipping Height 77.5 cm
Shipping Width 125.1 cm
Shipping Depth 17.4 cm
Weight 11.8 kg
Features Glare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame
Depth 2.49 cm
Bluetooth Yes
Key Feature 3 Display photos just like a picture frame
Key Feature 1 Glare-free Matte Display
Key Feature 2 One Connect Box
Smart Connect Yes
Wi-Fi Yes
RMS Output Power 20W
Number of USB Ports 3
Number of HDMI Ports 4
USB Yes
USB Recording Yes
VESA Mount Compatible Yes
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
Width with Stand 67.92 cm
Speakers 2Ch
Smart TV Yes
Shipping Weight 20.9 kg
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth with Stand 22.78 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Height with Stand 67.92 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
HDMI Yes
Energy Rating G
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung QE50LS03FAUXXU 50" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
Samsung QE50LS03FAUXXU 50" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
g rating
✔ Available to order - next delivery from 20th May 2026
Colour
50"
Energy Rating
G
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"