The Samsung QE55LS03FAUXXU 55" 4K The Frame QLED Smart TV is a stunning addition to any living room or entertainment space. With its innovative Art Mode feature, this TV transforms into a beautiful piece of artwork when not in use, seamlessly blending into your home decor.
Key features of the Samsung QE55LS03FAUXXU include:
  • 55" 4K QLED display for crisp, clear picture quality
  • Art Mode allows the TV to display artwork or photos when not in use
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
  • Built-in voice assistant for hands-free control
  • One Connect Box for easy cable management
More Information
Is Soft Bundle No
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097166917
Colour Black
Model Number QE55LS03FAUXXU
Product Dimensions 70.88cm x 123.79cm x 2.49cm
Height 70.88 cm
Colour Group Black
Product Range 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions
Width 123.79 cm
Vesa Mount Size 200 x 200
Product Category Group CE
Colour Black
Product Type TV
Shipping Height 84.6 cm
Shipping Width 140.5 cm
Shipping Depth 18.5 cm
Weight 16.9 kg
Features Glare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame
Depth 2.49 cm
Bluetooth Yes
Key Feature 3 Display photos just like a picture frame
Key Feature 1 Glare-free Matte Display
Key Feature 2 One Connect Box
Smart Connect Yes
Wi-Fi Yes
RMS Output Power 40W
Number of USB Ports 3.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Yes
USB Recording Yes
VESA Mount Compatible Yes
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
Width with Stand 74.34 cm
Speakers 2.0.2CH
Smart TV Yes
Shipping Weight 27.2 kg
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth with Stand 22.78 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Height with Stand 74.34 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
HDMI Yes
Screen Size (Inches) 55 in
Energy Rating G
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung QE55LS03FAUXXU 55" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
Samsung QE55LS03FAUXXU 55" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
g rating
✔ Available to order - next delivery from 20th May 2026
Colour
Black
Energy Rating
G
Screen Size (Inches)
55 in
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"